آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس پیشنهاد سردبیر | کد خبر: ۲۸۲۹۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۰۴ - ساعت ۸:۲۸
گزارشی از افزایش تولید انگور با اجرای طرح فراز ،

طعم شیرین "فراز" بر کام تاکداران فاروجی

تولید انگور در شهرستان فاروج که از قدیم الایام یکی از تولید گنندگان بزرگ انگور در استان محسوب می‌شد رو به کاهش است که با بهرمندی از مزایای اجرای طرح فراز می‌توان کشت این محصول را احیا و افزایش داد.
طعم شیرین

به گزارش صبح فاروج، شهرستان فاروج از قدیم الایام یکی از تولید گنندگان بزرگ انگور در استان محسوب می‌شد. با گذشت سالیان اما کاشت این محصول کم و کم تر شده و باغات زیادی تخریب و با کشت های دیگر جایگزین شدند.

عمده دلیل کاهش میزان انگور تولیدی، مقرون به صرفه نبودن آن و هزینه های زیادی بود که باید انجام داده می‌شد تا این محصول به بار بشیند و گاهی نیز سرما زدگی یا بارش تگرگ در فصل بهار به یکباره تمام این زحمات را به باد می‌داد.

اما چند سالی است که با ترویج طرح فراز و اجرای آن در برخی از باغات علاوه بر حل شدن مشکل سرمازدگی محصول این باغات نیز تا چندین برابر افزایش پیدا کرده که مجدد سبب شد برخی به کشت دوباره این محصول روی آورند.

یکی از تاکداران در این رابطه گفت: چیزی در حدود 30 سال است که به باغداری و کشت انگور مشغول هستم اما در حال حاضر دیگر کشت سنتی با هزینه های زیاد آن به صرفه نیست و به همین دلیل بسیاری از کشت محصول منصرف شده اند.

وی افزود: داربستی کردن باغات با توجه به اینکه هزینه های ما را برای تولید کم و تولید محصول ما را افزایش می‌دهد بسیار روش خوبی است اما نداشتن سرمایه اولیه برای اجرای این طرح مشکل بزرگی است که از مسئولین تقاضا داریم با دادن تسهیلات آن را برطرف سازند.

 

افزایش 3 برابری تولید انگور با اجرای طرح فراز

حبیب‌اله مقتدر مدیر جهاد کشاورزی فاروج در این باره گفت: با اجرای طرح فراز هزینه تمام شده برای تولید هر کیلو محصول کاهش و در مقابل میزان تولید تا 3 برابر افزایش پیدا می کند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر اغلب کشت انگور در شهرستان به صورت خزنده و و پاچراغی است، اظهارداشت: با اجرای طرح فراز هزینه کارگر برای خواب دهی تاک ها در زمستان حذف می‌شود و می توان امورات دیگر از قبیل شخم زنی زیر تاک ها، سم پاشی و ... را بصورت مکانیزه انجام داد.

مقتدر افزود: در مجموع کاهش هزینه های مربوط به مدیریت تاکستان ها، افزایش عملکرد در واحد سطح به دلیل استفاده از فضای مناسب و تسهیل در عملیات داشت و برداشت از عمده ترین مزایای این طرح است.

وی ادامه داد: در این طرح به دلیل نفوذ بیشتر نور به داخل بوته ها، تهویه بهتر و کاهش ضایعات ناشی از بارندگی در زمان برداشت کیفیت محصولات تولیدی نیز افزایش پیدا می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی فاروج با اشاره به تسهیلات جهاد کشاورزی برای اجرای این طرح گفت: طرح فراز شهرستان فاروج در حال حاضر در روستای خبوشان 28 هکتار شامل 24 هکتار تسهیلاتی و 4هکتار خود اجرائی در دست اقدام است.

وی افزود: با مشارکت صندوق کار آفرینی امید شهرستان برای اجرای طرح فراز در هر هکتار از باغات انگور مبلغ 900میلیون ریال تسهیلات 4درصد به تاکداران اعطا می گردد.  

 

انتهای پیام/م.شادکام


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی صبح فاروج